Kentsel dönüşümde müteahhite para ödenir mi?Kentsel dönüşümle alakalı merak devam ediyor. En çok merak edilen soru ise kentsel dönüşüm için verilen evde yapılacak masrafların ne olacağı. Peki kentsel dönüşümde müteahhite para verilir mi??

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, kentsel dönüşüm için riskli yapıların tespitiyle ilgili masraflar, binanın büyüklüğüne, yapılacak tespitlerin yoğunluğuna göre ilgili kurumlarca belirlenen bedel üzerinden hesaplanıyor. Riskli yapı tespit raporunun tespit masrafı, tespiti talep eden kat maliki tarafından karşılanıyor. Riskli yapı tespit raporu almak için bireysel olarak başvuruyorsanız, masraflarını da siz karşılayacaksınız. Diğer kat malikleriyle ya da müteahhitle mutabakata varılırsa, tespit masrafları ortaklaşa ya da müteahhit tarafından karşılanır.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE MÜTEAHHİTE PARA VERİLİR Mİ?

Müteahhit seçimi de oldukça önemli. Ülke genelinde bir çok vatandaş evini kentsel dönüşüme soktuğu için mağdur oldu. İflas eden, yeterli tecrübesi olmayan firmalar da dönüşümzedeler yarattı. Dönüşüm çalışmaları ağırlıklı olarak müteahhit firmalarla yapılan kat karşılığı anlaşma üzerinden ilerliyor. Arsa sahipleri bir firma seçiyor ve pazarlık yapıyor. Firma da hak sahiplerine verdikleri pay dışında kendilerine kalan bölümü satarak işi de finanse ediyor. İnşaat şirketleri ile yapacağınız kat karşılığı inşaat sözleşmeleri tek taraflı feshi mümkün olmayan ve mahkeme tarafından feshi mümkün sözleşmeler. Sözleşme imzalandıktan sonra müteahhitten vazgeçmek çok kolay olmadığı için ince eleyip sık dokumalısınız.

MÜTEAHHİTİ İYİ ARAŞTIRIN

Evinizin olduğu bölgenin değerine, imar koşullarına göre bir paylaşım gerçekleştireceksiniz. İstanbul’da Fikirtepe’de bir arsa sahibi yüzde 55 oran isterken, Bağdat Caddesi’nde bu oran yüzde 70 oranları aşıyor. Ancak burada alacağınız oran kadar ortaya çıkacak değer de önem taşıyor. Size 5-10 metrekare fazla ev öneren bir firma o işi hiç bitiremeyecek bir firma da olabilir. Bu nedenle müteahhitin yeterliliği, sermayesi, geçmiş projeleri, kredibilitesi ve verebileceği teminatlar son derece önem taşıyor. Yaptığınız anlaşmada cezai şartların tek taraf lehine fazlaca olmamasına da dikkat edin. İnşaata başlaması ve teslim sürelerini doğru olarak belirleyin. O süreçte evinizi bırakıp kiracı olacağınızı bilmek de fayda var. Geç telsim halinde mutlaka cezai şart ve hak mahrumiyeti bedeli talep edin ve teknik şartnamede hangi model ürün kullanılacağını belirlemek gerek. Kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlanıp evler teslim edildikten sonra sorunlar daha da arttı. İnşaat firması sözleşmede ‘A marka ya da muadili’ diyor. A marka klima 2 bin lira ama firma muadili diyerek yerine 400 TL'lik ürün takıyor. Bu sorun hem evlerin içinde hem de yapı malzemelerinde görüüyor. Bu sebeple malzeme ve kalitede ‘net tanım ‘yapılmalı.

Konular