Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum mümkün mü?Peşinatsız ödeme ile ev sahibi olunur mu? İnşaat sektörü yeni yıla tüketiciye birbirinden farklı ödeme modelleri sunarak girdi. Kampanyalar arasında en dikkat çekeni peşinatsız ödeme oldu. Böylelikle konut alıcısının ev sahibi olmak için birikmiş paraya ihtiyacı kalmıyor.

Gayrimenkul sektörü 2016'da 1.5 milyon satış hedefini yakalamak için şimdiden start verdi. Birbirinden cazip kampanyalarla tüketiciye çeşitli fırsatlar sunan sektör temsilcileri farklı ödeme modellerini de devreye soktu. Bu kapsamda en rağbet göreni ise peşinatsız ödeme seçenekleri oldu. Tüketicinin böylelikle ev sahibi olmak için birikmiş paraya ihtiyacı kalmıyor. Bir diğer ödeme alternatifi ise yapılacak bir miktar peşin ödemenin ardından, taksitlerin ötelenmesi. Ayrıca peşin ödeme yapıp evine taşınan tüketici, evinde otururken ödemesini yapabiliyor. Taşındıktan sonra yapılacak ödemeler ise yine peşin ya da taksitli halde gerçekleştirilebiliyor.

Yüzde 10 peşin gerisi taşınınca

DKYİnşaat'ın hayata geçirdiği projelerde ev ve ofis sahibi olmak isteyenler, "Yüzde 10 Peşin Öde Gerisini Taşın Öde" kampanyası ile yüzde 10 peşinat ödeyerek teslim tarihine kadar ödeme yapmıyor. DKY Kartal'da 719 bin 500 lira, DKY Business Kartal'da 872 bin lira, DKY On Kağıthane'de 1+1.5 daireler 484 bin 750 lira, Lokum Evler'de ise 2+1.5 daireler 411 bin 250 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.

48 ay sıfır faizle 3+1 konut

Toplam14 bin konuttan oluşan Innovia projesinin 4'üncü etabı olan Innovia 4 projesinde alanları 49 ila 135 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 tipte toplam 5 bin 802 daire bulunuyor. Projede yüzde 20 peşinat+0 faiz imkanı ile 1+1 daireler 40 ay, 2+1'ler 48 ay 3+1'ler ise 48 ay taksitle alınabiliyor. 20 bin metrekarelik arsanın yüzde 80'inin yeşil alanlara ayrıldığı Innovia 4'te spa ve masaj alanları, parti evi, koşu ve yürüyüş parkurları ve yüzme havuzları gibi sosyal alanlar bulunuyor.

Ödemeleri 1 sene öteledi

Özyurtlarİnşaat tarafından Esenyurt'ta hayata geçirilen Nlogo İstanbul'da kısa bir sürede satışa çıkan konutların yüzde 50'si satıldı. Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, Nlogo İstanbul'dan daire alanların yüzde 25 peşinatı verip, ödemeye tam 12 ay sonra yani ev tesliminde başlayacağını ifade etti. Özyurt, "Bu arada taksitleri biz ödeyeceğiz. Konut alıcısı ödemelere 2017'de yani ev tesliminde başlıyor. Üstelik taksitlerini 60 ay boyunca faizsiz ödeyebiliyor" dedi.

Yarısı şimdi yarısı baharda

Demirİnşaat'ın temmuz ayında teslimlerini gerçekleştirdiği ve ağustos ayında yaşamın başladığı Demir Romance projesinde, sınırlı sayıdaki son daireler için "Yeni Yılda Yeni Evinize Taşının, Baharda Ödemeye Başlayın" kampanyası devam ediyor. 28 Şubat 2016'ya kadar geçerli olacak kampanya kapsamında, Demir Romance'den ev alanlar, ödemenin yüzde 50'sini peşin verip geri kalan yüzde 50'lik kısmını baharda ödemeye başlayacaklar. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir "Demir Romance'de kalan sınırlı sayıda daire için kampanya yaptık. Akıllı bir ev almak için bu kampanya son fırsat" dedi.

Peşine yüzde 15 indirim

Dumankaya, Maltepe'de hayata geçirdiği Ritim İstanbul'da, ocak ayına özel kampanya başlattı. Bu kapsamda kule ve cadde ofislere özel sunulan, 60 ay 0 faiz, 3 bin 250 TL'den başlayan taksit fırsatları ve peşin alımlarda yüzde 12+yüzde 3 indirim seçenekleri sunuluyor. Projede fiyatlar 458 bin TL'den başlıyor.

Peşinatsız 36 ay sıfır faiz

İnanlarİnşaat'ın Küçükçekmece'de inşa ettiği Terrace Tema projesinde yeni yıl kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında hiç peşinat vermeden 36 ay sıfır faizle konut sahibi olunabiliyor. Bir diğer seçenekte yüzde 20 peşinatla, 48 ay yüzde sıfır faizle taksitlendiriliyor. Projede toplam 416 konut bulunuyor. Hemen teslim edilen konutların fiyatları 465 bin TL'den başlıyor.

Toplu ödeme sonra

TekfenEmlak Geliştirme, Esenyurt'ta hayata geçirdiği HEP İstanbul projesinde yeni bir kampanyaya başladı. Bu kapsamda peşinatını teslimde ödemek isteyenler, ev bedelinin yüzde 75'ini kredi kullanarak ödemeye taksitlerden başlayıp, peşinatı ise teslimatta ödeme imkanına sahip oluyor. Projede konut fiyatları 288 bin liradan başlıyor.

Konular